BHP w firmie


Bezpieczeństwo i higiena pracy, bo właśnie to oznacza tytułowy skrót jest tematem, który na przestrzeni lat zyskał na popularności. Trzeba powiedzieć, że sporo zmieniło się na plus w kwestiach bezpieczeństwa, a przepisy, które wcześniej były traktowane z przymróżeniem oka są obecnie uznawane za normę.

Nie chcę w tym momencie powiedzieć, że wszystko jest idealnie, a uchybień i wypadków nie ma. Prawdopodobnie będą zdarzać się co jakiś czas, ponieważ nie jesteśmy wstanie wszystkiego przewidzieć. Jeśli zastanawiacie się co wpłynęło na zwiększenie bezpieczeństwa w pracy, to już spieszę z odpowiedzią. Jednym z czynników są programy rządowe, są to również kontrole w zakładach pracy oraz szkolenia z bezpieczeństwa. Przykładowo bhp w firmie rozpoczyna się od szkolenia grupowego lub indywidualnego pracownika, które jest powtarzane co jakiś czas. Firma może zostać również skontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy. Ewentualne uchybienia podlegają karze pieniężnej. Przez lata w naszym kraju zmieniła się też mentalność i podejście do kwestii bezpieczeństwa. W końcu każdy kto wychodzi do pracy chce z niej szczęśliwie wrócić. Obecnie pracowników edukuje się bardziej, co zwiększa ich świadomość konsekwencji niedozwolonych czynów podczas pracy. Warto wspomnieć, że jako kraj pod względem reszty Europy radzimy sobie całkiem dobrze z kwestiami bezpieczeństwa w pracy. Według pewnych źródeł w około 20 krajach Europy zdarza się więcej wypadków. Jeśli jesteśmy już przy statystykach wypadkom częściej ulegają mężczyźni z krótkim stażem pracy. Jeśli chodzi o branże to przemysł jest liderem w tym niechlubnym rankingu wypadkowości.

Podsumowując, temat BHP jest bardzo ważnym elementem naszego życia. W końcu od niego po części zależy. Mimo, że nie jesteśmy wstanie przewidzieć wszystkiego, starajmy się zwracać uwagę na to co dzieje się wokół nas. Jeśli widzimy, że ktoś łamie przepisy, nie bójmy się zwrócić uwagi. Być może uchronimy te osobę przed wypadkiem lub co gorsza utratą życia. Dbajmy o siebie, by oprócz dobrej atmosfery w pracy było po prostu bezpiecznie.

BHP Kraków