Słowniczek pojęć związanych ze stomatologią


Stomatologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem zębów. W obrębie tej dziedziny funkcjonuje wiele pojęć, które niejednokrotnie są niezrozumiałe lub mylone ze sobą. Wyjaśniamy więc, kim jest dentysta, stomatolog czy ortodonta, jak nazywa się stomatologia dziecięca oraz czym jest endodoncja mikroskopowa Poznań.

Dentysta oraz stomatolog to synonimy. Słowa te oznaczają lekarza uprawnionego do stosowania w praktyce wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce dentystą może zostać osoba, która ukończyła 5-letnie, jednolite studia magisterskie na kierunku medycznym ze specjalizacją stomatologiczną.

Ortodonta to lekarz zajmujący się ortodoncją. Jest to dziedzina stomatologii, obejmująca wady zgryzu. Jeśli mamy więc krzywe zęby czy też inne problemy z tym związane, możemy udać się do ortodonty. Być może zaproponuje on nam aparat na zęby.

Endodoncja to natomiast dział stomatologii, w którym chodzi o rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba. W ramach tej dziedziny często stosuje się leczenie kanałowe, które w wielu przypadkach bywa też ostatecznością i jest dosyć inwazyjne.

Pedodoncja to z kolei dział stomatologii dziecięcej, zwracający szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej u młodych osób oraz rozwój ich zębów.